Knut Mannströms ledarpokal

Knut Mannström avled 22.10.1968.
Ledarpokaler utdelas för särskilt meriterade insatser under verksamhetsåret.

Mottagare genom tiderna:

Ledarpokal nr. 1

1959 Tor Christiansson, bandy
1960 Ernst Moberg, skidning o. orientering
1961 Nils Söderström, friidrott
1962 Frejvid Karlsson, skidning o. orientering m.m.
1963 Bengt Forss, orientering
1964 Georg Forsell, centralstyrelsen
1965 Anders Höglund, orientering
1966 Stig Henriksson, handboll

Ledarpokal nr. 2

1967 Armas Karlsson, handboll o. centralstyrelsen
1968 Bengt Gustafsson, fotboll
1969 Ingmar Söderblom, friidrott
1970 Ulf Packalén, handboll o. fotboll
1971 Bertel Karlsson, centralstyrelsen/kassör

Ledarpokal nr. 3

1972 Karl-Erik Lindholm, centralstyrelsen/sekreterare
1973 Nils Leinonen, orientering
1974 Pentti Ljungqvist, orientering
1975 Christer Sundström, friidrott
1976 Helge Blåberg, fotboll

Ledarpokal nr. 4

1977 Jürgen Schmidt, centralstyrelsen/ordförande
1978 Esko Brunila, orientering
1979 Harry Antson, centralstyrelsen/ishockey
1980 Nils-Åke Astermo, fotboll
1981 Henrik Laaksonen, centralstyrelsen/handboll
1982 Jorma Ake, orientering
1983 Mårten Malmlund, handboll
1984 Soile & Alf Gustavsson, friidrott
1985 Guy Nordström, centralstyrelsen/ordförande
1986 Jukka Sevon, fotboll

Ledarpokal nr. 5

1987 Christer Järnström, orientering
1988 Bengt Westerlund, skidning
1989 Tore Strömborg, fotboll
1990 Ole Åberg, handboll
1991 Pekka Havola, orientering
1992 Caj Léham, orientering
1993 Bernt Engström, orientering
1994 Maj Björk, gymnastik
1995 Lars P. Holmberg, centralstyrelsen/ordförande
1996 Helge Wikström, handboll
1997 Mariella Ramstedt, gymnastik
1998 Henriette Eriksson, gymnastik
1999 Roald von Schoultz, orientering
2000 Johan Thorn, fotboll
2001 Jack Henriksson, skidning
2002 Heidi Österman, gymnastik
2003 Lars Nummelin, centralstyrelsen/ordförande
2004 Holger Lindblom, fotboll
2005 Ingela Mattsson, orientering
2006 Johan Ramstedt, skidning
2007 Kent Westerholm, skidning
2008 Linus Hoffman, orientering
2009 Anne Eriksson, friidrott
2010 Katja Kallio, fotboll
2011 Erik Sumelius, centralstyrelsen/fotboll
2012 Jessica Ranta-aho, handboll
2013 Harri Salo, fotboll
2014 Ann-Christine Sundell, skidning
2015 Jan ”Bambu” Eriksson, handboll
2016 Toni Luoto, innebandy

2017 Stefan Nyberg, centralstyrelsen/fotboll

Ledarpokal nr. 6

2018 Sofia Nyberg, gymnastik