Premieringar

välkomstskål
Ordförande Folke Lindström hälsar alla välkomna

Följande premieringar skedde i samband med 100-årspremieringsfesten

Hedersordförande:
Till Hedersodförande för Pargas IF utnämndes Lars.P.Holmberg

Hedersodförande Lars P. Holmberg
Ordförande Folk Lindström (t.v.) gratulerar hedersordförande Lars Peter Holmberg.
 

Hedersmedlemmar:

  • Alexandersson Gia
  • Björk Maj
  • Malmlund Mårten
  • Westerlund, Bengt
Hedersmedlernmar
från vänster: Gia Alexandersson, Maj Björk, Mårten Malmlund, Bengt Westerlund
 

Silver- och guldmärken samt standar

Standar

  • Carlberg Stig-Olof Standar (fotboll)
  • Engström Berndt Standar (orientering)
  • Engström Bror Standar (friidrott)
  • Lindblom Holger Standar (fotboll)
  • Mattila Kari Standar (handboll)
  • Ramstedt Mariella Standar (gymnastik)
  • Ramstedt Mikael Standar (skidn)
Bordsstandar
fr.v. Sjadde Carlberg, Berndt Engström, Brolle Engström, Holger Lindblom, Mariella Ramstedt, Mikael Ramstedt, Kari Mattila och ordförande Folke Lindström som delade ut priserna

 

Guld

  • Blomqvist Bror Guld (handboll)
  • Henriksson Jack Guld (skidn)
  • Jakobsson Esko Guld (handboll)
  • Lindblom Sven Guld (fotboll)
  • Lindblom Michael Guld (handboll)
  • Rosenlund Nils Guld (skidn)
  • Räbb Rainer Guld (orientering)
  • Söderblom Anne Guld (orientering)
  • Tunturi Harri Guld fotboll)
  • Westerholm Kent Guld (skidn)
  • Westerlund Bengt Guld (skidn)
  • Westerlund Ralf Guld (handboll)
  • Winberg Jorma Guld (fotboll)
  • Åberg Ole Guld (handboll)
Guldmärke
Mest till höger i bakre raden ordförande Folke Lindström som delade ut priserna

 

Silver

  • Backlund Jens Silver (handboll)
  • Von Bergmann Andreas Silver (handboll)
  • Biström John Silver (orientering)
  • Enberg Mikael Silver (skidn)
  • Enqvist Jan Silver (fotboll)
  • Engström Jarl Silver(skidn)
  • Eriksson Anne Silver (friidrott)
  • Eriksson Jan Silver (handboll)
  • Frankenhauser Mathias Silver (skidn)
  • Fröberg Robin Silver (orientering)
  • Granlund Tina Silver (friidrott)
  • Henriksson, A-C Silver (orientering)
  • Hoffman Linus Silver (orientering)
  • Holmén Pirjo Silver (skidn)
  • Jansén Joakim Silver (handboll)
  • Johansson Bo Silver (skidn)
  • Juslin Eva Silver (fri-idrott)
  • Järvinen Jan-Erik Silver (CST-ordf.)
  • Kallio Kati Silver (fotboll)
  • Karlsson Anders Silver (orientering)
  • Kinnunen Antti Silver (fotboll)
  • Kivimäki Tapio Silver (fotboll)
  • Leandersson Jan-Erik Silver (handboll)
  • Lindblom Jörgen Silver (fotboll)
  • Lindholm Maria Silver (friidrott)
  • Lindroos Jeannette Silver (skidn)
  • Lindroos Jenni Silver (handboll)
  • Lindqvist Heikki Silver (fotboll)
  • Lindström Folke Silver (CST-ordf.)
  • Lindström Stefan Silver (fotboll)
  • Lonka Eero-Antti Silver (orientering)
  • Lundqvist Kurt Silver (friidrott)
  • Mattsson Ingela Silver (orientering)
  • Nordling Kenneth Silver (fotboll)
  • Nordström Egon Silver (CST-ordf.)
  • Nummelin Lars Silver (CST-ordf.)
  • Nyberg Sofia Silver (gymnastik)
  • Nyberg Stefan Silver (fotboll)
  • Nymalm Sanna Silver (orientering)
  • Nymalm Sören Silver (orientering)
  • Nygrén Kristian Silver (fotboll)
  • Penger Carola Silver (orientering)
  • Ranta-aho Jessica Silver (handboll)
  • Rask Henri Silver (skidn)
  • Ridberg Kenneth Silver (handboll)
  • Rosin Bengt-Erik Silver (skid)
  • Salo Harri Silver (fotboll)
  • Sjöholm Birgitta Silver (friidrott)
  • Storfors Göran Silver (cst)
  • Strömborg Stefan Silver (fotboll)
  • Sumelius Erik Silver (fotboll)
  • Suominen Linda Silver (handboll)
  • Söderlund Peter Silver (handboll)
  • Vahalahti Kimmo Silver (fotboll)
  • Vedel Erik Silver (fotboll
  • Virtala Markku Silver (orientering)
  • Westerholm Gundel Silver (skidn)
  • Westerlund Niklas Silver (skidn)
  • Öhrnberg Mikael Silver (orientering)
  • Österman Heidi Silver (gymnastik)
Silvermärke

 

Fotboll

(utdelare Heikki Grönlund från Bollförbundets Åbo distrikt)

Finlands Bollförbunds guldmärke åt Stig-Olof Carlberg

Sjadde
fr.v Folke Lindström, Heikki Grönlund och pristagare Sjadde Carlberg

 

Gymnastiken

(utdelare: Folke Lindström)
statligt tecken: förtjänstmedalj med förgyllt kors åt Henriette Eriksson

Tettan Eriksson

 

Handboll

(utdelare Jari Henttonen, Finlands handbollsförbunds ordf.)

Silver (4)

  • Bror Blomqvist
  • Jan Eriksson
  • Kenneth Ridberg,
  • Ole Åberg
Handbollsförbundets silvermärke
Pristagarna uppställda. Bakom dem ordförande Folke Lindström

Brons (14)

  • Yngvar Strömborg
  • Björn Mattsson
  • Tore Strömborg
  • Mårten Malmlund
  • Peter Karlsson
  • Peggy Wallin
  • Jenni Lindroos
  • Ralf Westerlund
  • Esko Jakobsson
  • Joakim Jansen
  • Berth Strömborg
  • Andreas von Bergman
  • Jessica Ranta-aho
  • Linda Suominen

Handbollsförbundets bronsmärke

 

Friidrott 

utdelare NÅID Friidrott rf:s verksamhetsledare Hilding Wikner

NÅID friidrotts silverplakett

  • Anne Eriksson
  • Eva Juslin
  • Bertel Karlstedt
  • Rune Lindroos
  • Christer Sundström
  • Sonja Svahnström
  • Ulf Söderman
Pris i Friidrott
Pristagarna uppställda. Bakom dem ordförande Folke Lindström


Orientering

Statens förtjänsttecken inom idrott. Utdelare Kaj-Olof Lindgren ordf. för FSO

Förtjänstkors:
Susanna Lönnberg och Anne Söderblom

Förtjänstmedalj:
Ann-Catherine Henriksson, Ingela Mattsson, Yvonn Gunell, Anders Karlsson och Rainer Räbb.

Finlands Svenska Orienteringsförbund (FSO)
Silvermedalj åt Sverker Engström

Orienteringens priser
Pristagarna uppställda. Bakom dem ordförande Folke Lindström

 

Övrigt program

J-E Enestam
Festtalet hölls av Jan-Erik Enestam

Gymnastikuppvisning
Gästerna underhölls av en fin gymnastikuppvisning som tog hela festsalen i anspråk